Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SunWalk | April 22, 2018

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Zabytki Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie" - SunWalk

Zabytki Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”
Damian
  • On 3 sierpnia 2016
  • http://chunwong.info

Po co zwykle ludzie wybierają się do parków krajobrazowych? Czasem spędzić przyjemnie czas z bliskimi, czasami chcą się samotnie odstresować albo po prostu złapać oddech świeżego powietrza i trochę kontaktu z pięknem. Kiedy indziej dostrzegają szanse na zadbanie o swoje zdrowie i dłuższy marsz czy jazdę na rowerze w pięknym otoczeniu bez potrzeby zakładania maski przeciwpyłowej. Takie skojarzenia są pierwsze, chwilę zajmie, nim sobie człowiek przypomni, że w parkach kryje się też całkiem dużo zabytków. W tym tekście chciałbym opisać wam pokrótce kilka z nich, które ukrywają dolinki podkrakowskie.
Na początku warto wspomnieć Zamek Rycerski w Białym Kościele(XIV w.). O ile archeolodzy nie są w stanie zbytnio ustalić jego historii, co budzi ich zainteresowanie tym obiektem, to dla przeciętnego człowieka nie będzie to zbyt ciekawy punkt wycieczki, ze względu na to,że po zamku pozostały tylko praktycznie fundamenty.
Znacznie ciekawszy, choć też dużo nowszy( XVIII/XIX w ) jest klasztor karmelitów bosych w Czernej. Obiekt jest świetnie zachowany, i trudno się dziwić, bo jest w ciągłym użytku. W klasztorze znajdują się m. in. relikwię św. Rafała Kalinowskiego, który właśnie w tym miejscu przyjął święcenia kapłańskie.
Zupełnie innym zabytkiem jest For pancerny 44 „Tonie”, jedna z najstarszych cześci Twierdzy Kraków. Miłośnicy militarii i fortyfikacji znajdą tu coś dla siebie, ale warto sprawdzić, czy można odwiedzić, bo fort jest udostępniany do zwiedzania jedynie okazyjnie.
Wracając do budowli sakralnych, tereny krańcowego Krakowa i dolinki podkrakowskie kryją w sobie ich jeszcze dużo. Na uwagę zasługuje kościół szpitalny p.w. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach, pochodzący aż z XVII w. Wtedy to, po Potopie szwedzkim bogaty kupiec krakowski Jan Sroczyński, wywodzący się z tej okolicy, ufundował nagle zbiedniałym chłopom szpital dla ubogich i kościół. Kościół do dzisiaj jest w użytku i jest ciągle odnawiany.
Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” kryje w sobie jeszcze wiele różnych zabytków. Nie chciałbym nawet odkryć wam ich wszystkich, bo duża przyjemność, jaka was czeka, to odkrywania ich wszystkich samemu i wybieranie, które są najciekawsze.

GD Star Rating
loading...

Napisz swój komentarz