Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SunWalk | April 22, 2018

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Szlakiem Dolinek Podkrakowskich. - SunWalk

Szlakiem Dolinek Podkrakowskich.
Damian
  • On 3 sierpnia 2016
  • http://chunwong.info

Dolinki Podkrakowskie urzekają swoim pięknem rzesze ludzi każdego roku. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa, stąd tez pochodzi ich nazwa. Składają się na nie malownicze doliny oraz wąwozy.

W skład Dolinek Podkrakowskich wchodzą między innymi: Dolina Będkowska, Dolina Szklarki, Dolina Bolechowicka i Dolina Kluczwody. Poniższy tekst stanowi zestawienie kilku ciekawych miejsc.

Dolina Będkowska: jest to idealne miejsce na wypoczynek z rodziną – rozległe polanki, punkty gastronomiczne, a to wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie rwącego strumyka. W Dolinie spływa jeden z nielicznych, a przy tym największy wodospad – Szum. Czego chcieć więcej? Niedaleko znajduje się także gospodarstwo agroturystyczne, które zapewni nocleg zainteresowanym.

Dolina Szklarki: miejsce często odwiedzane przez rzesze wspinaczy. Znajduje się tutaj mnóstwo otwartej przestrzeni dzielonej skałkami, oraz kilkoma jaskiniami, o nazwach: Lisia Jama, Jaskinia Ciasny Awen, Jaskinia Szeroki Awen, a także uwielbiana przez wielu speleologów Jaskinia Kręta. Na wschodnich zboczach doliny znajduje się wywierzysko krasowe „Pióro”, natomiast u wylotu doliny znajdują się stawy rybne.

Dolina Bolechowicka: jest to jedna z najmniejszych Dolinek Podkrakowskich, ponieważ jej długość wynosi zaledwie 1,5 km. Jak się jednak okazuje, można spędzić w tym miejscu nawet kilka godzin, ponieważ oferuje ono solidną garść atrakcji. Właśnie tam znajduje się słynna Brama Bolechowicka, która jest najbardziej okazała na całej Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. W jej skład wchodzą dwie skały wapienne o wysokości 30 metrów. Ukształtowanie terenu sprowadza tutaj masę wspinaczy – na tutejszych skałkach trenował nawet słynny polski himalaista – Wojciech Kurtyka.

Dolina Kluczwody, zwana też Doliną Wierzchówki: na terenie doliny znajduje się sporo jaskiń, między innymi Jaskinia Wierzchowska Górna, której długość korytarzy sięga prawie 1000 m. Niżej znajduje się Jaskinia Wierzchowska Dolna, zwana Mamutową, ponieważ niegdyś znaleziono w niej kości i kły mamuta.

Powyższe opisy stanowią kroplę w morzu ciekawostek o Dolinkach Podkrakowskich. Bez wątpienia warto osobiście odwiedzić te tereny.

GD Star Rating
loading...

Napisz swój komentarz