Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SunWalk | April 22, 2018

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Dolinki Podkrakowskie idealne nie tylko dla miłośników wspinaczki - SunWalk

Dolinki Podkrakowskie idealne nie tylko dla miłośników wspinaczki
Damian
  • On 3 sierpnia 2016
  • http://chunwong.info

Jeśli zamierzasz aktywnie spędzić swój wolny w czas w towarzystwie malowniczych krajobrazów, wybierz się do południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Co tam znajdziesz? Piękne Dolinki Podkrakowskie, które urzekają, nie tylko bramami skalnymi i zabytkami, ale także przyciągają turystów ciekawymi atrakcjami.

Położenie
Dolinki Podkrakowskie, zwane także „Krakowskimi” są położone na zachód od Krakowa – stąd bierze się ich nazwa. Dolinki skupiają się na Wyżynie Olkuskiej wzdłuż Rowu Krzeszowickiego. Ich tereny zostały objęte ochroną w ramach Parku Krajobrazowego, którego powierzchnia wynosi prawie 21 ha. Wśród najważniejszych dolin znajdują się m.in. Dolina Eliaszówki, Dolina Będkowska, Dolina Kluczwody, Dolina Kobylańska, Dolina Racławki, Dolina Szklarki czy też Dolina Bolechowicka.

Ochrona
Dolinki Podkrakowskie słyną z form rzeźby krasowej, dlatego przechadzając się szlakiem turystycznym możemy napotkać liczne skały wapienne, ostańce, jaskinie czy też wywierzyska. Ponadto, na terenie dolinek znajdują się ciekawe zbiorowiska roślinne, gdzie można spotkać rzadkie gatunki np. endemitów. By zapewnić ochronę całej przyrodzie w dolinkach, na terenie Parku, powstały liczne rezerwaty. Niektóre z nich zostały włączone w Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000 zyskując miano ostoi siedliskowych.

Atrakcje i zabytki
W każdej z dolin znajdziemy skały i ostańce, które czynią z nich świetny rejon wspinaczkowy. Ponadto, turyści mogą przechadzać się licznymi szlakami dydaktyczno-turystycznymi i odkrywać interesujące zakątki. Do dyspozycji są również szlaki rowerowe.
Wśród licznych zabytków można znaleźć m.in. drewniane kościoły, zespoły dworskie, klasztor Ojców Karmelitów, gdzie znajduje się Sanktuarium oraz liczne domki pustelnicze. Dolinki Podkrakowskie to także źródło wielu malowniczych atrakcji jak: wodospady (np. „Szum” będący najwyższym w regionie), jaskinie (np. „Mamutowa”, „Nietoperzowa” będące dostępne do zwiedzania), bramy skalne (np. „Brama Bolechowicka”) czy okazałe ostańce i skały (np. „Dupa Słonia”, Sokolica).

GD Star Rating
loading...

Napisz swój komentarz