Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SunWalk | April 22, 2018

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Dolinki podkrakowskie - jak dojechać - SunWalk

Dolinki podkrakowskie – jak dojechać
Damian
  • On 3 sierpnia 2016
  • http://chunwong.info

Aby dostać się do malowniczych dolinek podkrakowskich, trzeba dojechać do miejscowości położonych w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a więc np. do Kobylan, Będkowic czy Bolechowic, a potem, aby nasycić oczy cudownymi widokami, spędzić na wędrówkach przynajmniej jeden dzień. Każda z dolinek ma charakterystyczny dla siebie krajobraz. Napotkamy tu skały wapienne o przeróżnych formach i kształtach, wiele grot i jaskiń oraz malowniczo wijące się potoki. W dolinkach utworzono liczne rezerwaty i parki krajobrazowe oraz wytyczono szlaki ułatwiające zwiedzanie tego zakątka Polski. Najpiękniejsze z dolinek to: Kluczwody, Będkowska, Kobylańska i Bolechowicka. Wejście do większości dolinek otwierają bramy powstałe z wapiennych skał, a dalej, gdy posuwamy się w górę potoków, widzimy skały tworzące prawdziwe kaniony.
Dolina Kluczwody.
Tworzy ją malowniczy skalny wąwóz. Atrakcją tej doliny są skałki, które są wspaniałym miejsce dla amatorów wspinaczek oraz zelektryfikowana i udostępniona do zwiedzania Jaskinia Wierzchowska. Jest to też cudowne miejsce na długie spacery.
Dolina Będkowska.
Jest największą i najciekawszą z dolinek, porozcinaną licznymi bramami skalnymi. Znajdują się tu największa w tym rejonie Jaskinia Nietoperzowa, także największa w rejonie 90 m ściana skalna Sokolica oraz spływający z 5 m progu skalnego wodospad Szum.
Dolina Kobylańska.
Piękne widoki można podziwiać szczególnie w jej środkowej i dolnej części. Najpierw naszym oczom ukazują się skałki, z których każda ma swoją nazwę jak Wronia Baszta czy Okręt, a za nimi wkraczamy w głębokie i kręte kaniony.
Dolina Bolechowicka.
Jest to jedna z najmniejszych dolinek, ale jakże urokliwa. Początkowa i środkowa jej część są zalesione, natomiast w końcowym odcinku pojawiają się skały o stromych zboczach, z których najpiękniejsza jest skała zwana Bramą Bolechowicką, w której pobliżu bije krasowe źródło.

Dolinki podkrakowskie są wspaniałym miejsce do spędzenia wolnego czasu. Warto się tam wybrać na dłuższy pobyt lub nawet tylko na weekendowy wypad. Świetnie oznakowane trasy rowerowe i szlaki piesze pozwalają podziwiać miejscowe atrakcje i piękno tego rejonu Polski.

GD Star Rating
loading...

Napisz swój komentarz