Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

SunWalk | April 22, 2018

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Dolina Będkowska i Kobylańska - SunWalk

Dolina Będkowska i Kobylańska

Ładna pogoda zachęca do wędrówek. A jeśli jest jeszcze niedziela i poobiednia pora to tylko ruszać na spacer. Na spacer przez dolinę Będkowską i Kobylańską. Trasa fajna własnie na taki dzień z racji bliskości, łatwości i stosunkowo krótkiego czasu przejścia. Do tego trasa bardzo malownicza.
Samochód zostawiamy na parkingu przed Kościołem w Kobylanach. Nie jedziemy na parking przed doliną Będkowską z dwóch powodów. Po pierwsze będzie tam ciężko z miejscem, po drugie kończąc pętlę i wychodząc z doliny Kobylańskiej nie będziemy musieli się wracać, tylko wyjdziemy wprost na kościół, gdzie mamy zaparkowany samochód.
Na początku kierujemy się do „centrum” Kobylan i szukamy czerwonego szlaku rowerowego. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i podążając za szlakiem wchodzimy do do doliny Będkowskiej.

Dolina Będkowska

W przysiółku Łączki Kobylańskie widzimy kapliczkę, a ponad nią w lesie porastającym zbocze 2 skały – po lewej Cebulowa, a po prawej, nieco dalej Wietrznik. Kierując się dalej niebieskim szlakiem wchodzimy w głąb doliny mijając po drodze stawy rybne z hodowlą pstrągów. Trasa wiedzie drogą asfaltową, jednakże obowiązuje tu zakaz wjazdu pojazdów. Nieco dalej natrafiamy na skalną zaporę na potoku Będkowskim.

Wodospad na potoku Będkowskim

Podążając dalej niebieskim szlakiem podziwiamy liczne skały, które zimą prezentują się w całej krasie, nie będąc przesłonięte lasem. Przechodzimy na prawą stronę potoku Będkowskiego. Tutaj natrafiamy na charakterystyczną Iglicę.

Iglica w dolinie Będkowskiej

Po lewej stronie od Iglicy oglądamy ciekawą skałę popularnie zwaną Dupą Słonia. Do rozdroża na którym będziemy skręcać w prawo, wchodząc na żółty szlak zostało około 500 metrów. Dalej podchodzimy stromą ścieżką do Czarcich Wrót, które dalej pokierują nas do Będkowic. Po drodze zbaczamy na lewo w poszukiwaniu wywierzyska – źródła Będkówki, z którego wydobywa się krystaliczna woda. Następnie wracamy na leśną drogę i wchodzimy do Będkowic.

Czarcie Wrota Dolina Będkowska

Przechodzimy przez Będkowice, wchodzimy do doliny Kobylańskiej cały czas kierując się żółtym szlakiem.

Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska oprócz imponowania bogatą przyrodą jest również piękna krajobrazowo. Wiosną, nim wszystko się zazieleni dolina wita wędrowców barwami zawilca gajowego, zawilca żółtego czy kokoryczą pełną o kwiatach fioletowych i białych.

Doliną podążamy już do samych Kobylan. Po drodze mijamy skalne schody prowadzące do wykutej w skale kapliczki. Wmurowana tablica głosi: „Rok pamiętny objawienia Matki Boskiej 1914. Tu jest moja wola stwierdzają wierni”. Spod kapliczki rozciąga się bardzo ładny widok na dolinę. Dolina ma swoje ujście w północnych krańcach zabudowań wsi Kobylany. Pod kościół kierujemy się ścieżką z płyt betonowych, ułożonych obok koryta potoku Kobylanka. Koryto potoku jest równocześnie drogą dojazdową dla okolicznych mieszkańców. Jest to dość dziwny widok, gdzie we wsi samochody poruszają się korytem rzeki, a bramy wjazdowe posesji otwierają się bezpośrednio nad lustro wody.

GD Star Rating
loading...

Napisz swój komentarz